Çağrı Merkezi / (0212) 685 05 68

Bize Yazın / info@arasarnavutkoy.com.tr

Ramazanın Önemi

Anasayfa / Blog / Ramazanın Önemi
Sevdiklerinizle Paylaşın

Yaşayışımızda, kültürümüzde ve dini inançlarımızda Ramazan’ın  ayrı bir yeri ve önemi vardır. Halk arasında 11 ayın Sultanı diyorlar. Bu kutlu ayda oruç tutanlara ne mutlu. Hasta olanlar, doğum yapan kadınlar ve aklı beliğ ( olumlu ) olmayanlar oruçtan muaftırlar. Oruç konusunda büyük yaratıcı Yüce Mevla’m bir sözünde şöyle der:

 

Ramazan ayı insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın  indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa  ( tutmadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister. Zorluk istemez. Allah şükretmemizi ister.(Bakara Süresi:185)

 

Ramazan ayı sosyal ve toplumsal bakımından da güzel bir aydır. Bereketi boldur. Bu ayda mü’minler zekâtlarını ve diğer sadakalarını hep bu ayda vermeyi tercih ederler. Özellikle bu ayda Türkiye genelinde Şehir şehir,  ilçe ilçe ve köy köy İftar çadırları, iftar sofraları  kurulur, yemekler verilir. Zengin, fakir herkes bu yemeklere davet edilir.

 

İlçemiz Arnavutköy Belediyesinin her akşam değişik mahallelerde iftar yemeklerini vermesi takdire şayandır. İlçemiz Arnavutköy de bu güzel hizmeti halkımıza verdiğini görüyoruz, bu çaba alkışlanmalıdır. Millet olarak birlik ve beraberlik içinde kardeşçe yaşamız bunlar önemlidir. Milli birliğimiz ve özgürce dirliğimiz için bu mübarek ayda çok dua edelim.

 

Hayırlı ve bereketli Ramazanlar diliyorum.

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.


Yükleniyor...