Çağrı Merkezi / (0212) 685 05 68

Bize Yazın / info@arasarnavutkoy.com.tr

Onbir Ayın Sultanı Ramazan

Anasayfa / Blog / Onbir Ayın Sultanı Ramazan
Sevdiklerinizle Paylaşın

Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur'an bu ayda indirilmeye başlanmıştır Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, biz müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "on bir ayın sultanı" denilmiştir.

Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur'an'ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da "Ramazan ayı insanları kurtuluş yoluna götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır."(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur. Bizler, ramazan ayında Kur'an okumaya her zamankinden daha çok özen göstermeliyiz. Bunun için müslümanlar evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur'an'dan yirmi sayfa okurlar Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur'an'ı baştan sona bir kez okumuş hatim yapmış olurlar.

Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır Allah'ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir. Ramazan ayı birlik beraberlik ayıdır. Bu ayda yapılan iftar yemeklerinden, ramazan ayının bereketinden her müslüman yararlanır. Belediyelerin verdikleri iftar yemekleri insanları bir araya toplayarak iftar yapmasına sebep olur. Yardıma muhtaçlara yapılan yardımlar insanları birlik ve beraberliğe teşvik eder. Bu ay fakir, yolda kalmışı kısaca yardıma muhtaç herkesi hatırlamamıza vesile olur.

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.


Yükleniyor...